Z wizytą u laureatów PAKI 1985-1994 [cz. V]

Z WIZYTĄ U LAUREATÓW PAKI 1985-1994

CZĘŚĆ V
PAKA 1989

m0ixncfzy2

Dziś na warsztat bierzemy rok 1989, który był rokiem przełomowym w polskiej historii, a czy w kabarecie również? Do konkursu zgłosiło się 35 kabaretów.

I MIEJSCE: BARSZCZ Z KROKIETEM Z FORMACJI ZAŚ

Pierwsze miejsce zdobył „Barszcz z krokietem z Formacji Zaś” z Zielonej Góry (ówcześnie mówiło się na kabarety pochodzące z Zielonej Góry, że wywodzą się z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego). Powstał w 1989 roku, pod kierownictwem Dariusza Kamysa. Natomiast program opierał się na „Teatrzyku Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Po rozwiązaniu grupy w 1990 roku, idee programu przejął kabaret „Potem”.

II MIEJSCE: ZEZIK, KABARET PIOSENKI NIJAK

Drugie miejsce zajęli ex aequo Kabaret „Zezik” z Kielc oraz Kabaret Piosenki „Nijak” z Tuszyna. Na temat pierwszego z nich nie ma za wiele informacji. Znamy jedynie skład grupy w 1989 roku, byli to: Joanna Walaszek, Paweł Chodun, Jarosław Bukowski, Jacek Kaleta, Przemysław Predygier, Jacek Kawarski i Zbigniew Skrzypczyk. Kabaret Piosenki „Nijak” został założony w 1978 roku. Początkowo występował jako zespół „Nijak”. Pierwszy sukces odniósł na Festiwalu Piosenki Turystycznej YAPA w Łodzi. W skład grupy wchodzili studenci łódzkich uczelni. Obecnie tworzą go: Romuald Bladowski, Tomasz i Jacek Liszewski, Tomasz Wiliński. Na chwilę przekształcił się w Kabaret Piosenki „Nijak”, by odnieść pierwszy sukces na Przeglądzie w 1980 roku i powtórzyć go dziewięć lat później. Od roku 1998 grupa nie koncertowała. Reaktywowali swoją działalność w 2005 roku i z powodzeniem koncertują do dziś. Do posłuchania tutaj.

III MIEJSCE: KABARET BEZ NAS

Trzecie miejsce zajął Kabaret „Bez Nas”, który był już omawiany w poprzedniej części. Przypominajka.

GRAND PRIX: KABARET PAKA

Grand Prix konkursu zdobyła grupa z Jeleniej Góry – „Paka”. Została założona w 1989 roku przez Krzysztofa Langera (wcześniejszego założyciela kabaretu „Potem”), oprócz niego w składzie byli: Mirek Gancarz, Jaroszka, Andrzej Marchowski i Andrzej Jakubowski. Natomiast obecny skład kabaretu to: Krzysztof Langer, Piotr Przeniosło i Krzysztof Rogacewicz. Nazwę tłumaczono jako zgraną paczkę przyjaciół, którzy postanowili coś razem zrobić. Tematyką występów jest satyra polityczna, obyczajowa i społeczna. Próbka twórczości do obejrzenia tu.

Rok 1989 okazał się przełomowym nie tylko w historii Polski, ale i kabaretu. Podczas tegorocznego Przeglądu zostały odkryte dwie grupy, które z powodzeniem działają do dziś. Warto także zaznaczyć, że organizatorzy konkursu dostali nagrodę Kulturalną „Solidarności” za rok 1988. Zapraszamy na kolejną część!

ANETA TABISZEWSKA

Literatura:
Andrzej Domagalski, Leszek Kwiatkowski, Kabaret w Polsce 1950-2000, Krakowska Fundacja Teatralna, Kraków 2015.
Kozłowska A., Magiczny świat kabaretu PAKA 1985-2001, Kraków, 2002.
Strona Kabaretu „Nijak”: www.nijak.com.pl

2 komentarze do “Z wizytą u laureatów PAKI 1985-1994 [cz. V]

  1. Pingback: Z wizytą u laureatów PAKI 1985-1994 [cz. VIII] | VERBUM NA POLU

  2. Pingback: Z wizytą u laureatów PAKI 1985-1994 [cz. VI] | VERBUM NA POLU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s