Z wizytą u laureatów PAKI 1985-1994 [cz. VI]

Z WIZYTĄ U LAUREATÓW PAKI 1985-1994

CZĘŚĆ VI
PAKA 1990

3r8x8aq8p6

Po zmianach politycznych, jakie przyniósł rok 1989, można by przypuszczać, że cenzura będzie bardziej łaskawa lub jej wcale nie będzie. Można by także sądzić, że tematem przewodnim skeczy będzie polityka. Po części tak było. Po raz pierwszy na Przeglądzie miał miejsce Pojedynek Satyryków, zatytułowany „Polska-ZSRR”, co wywołało niepokój wśród Jurorów. Jednak po rozmowach Jury-Organizatorzy program się odbył, nie omijając polityki i trudnych tematów.

W roku 1990 znamy kabarety, które dostały nagrody, jednak nie wiemy kto zajął konkretne miejsca, bowiem w archiwach PAKI brak jakiejkolwiek wzmianki na temat werdyktu. Istnieją także pewne nieścisłości, jeśli chodzi o laureatów. W biuletynie 30. PAKI zwycięskie kabarety to: „Bez Nas”, „Dzyps”, „Nijak”, „Taki”, „Rzęzik”, „Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ”. Natomiast na oficjalnej stronie PAKI oraz w książce A. Kozłowskiej „Magiczny świat kabaretu PAKA 1985-2001” laureatami są: „Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ”, „Bez Nas”, „Paka”, „Rzęzik”. Zatem skoro dwa źródła są zgodne co do przyznanych nagród, uwierzmy im na słowo.

„Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ” jest jedną z czterech części zielonogórskiej „Formacji Zaś”, którą jak już wiemy założył Władysław Sikora w 1988 roku. W skład grupy wchodzili studenci WSP. Kabaret ten miał satyryczny charakter, kpił także z pseudo artyzmu teatrów alternatywnych. Grupa istnieje do dziś, występując okazjonalnie, ze swoim jedynym programem „Teatr mój widzę z Odgromnikiem”. Próbka twórczości grupy „ŻŻŻŻŻ” znajduje się tutaj.

Kabaret „Bez Nas” pojawia się już na Przeglądzie trzeci raz, trzymając poziom i miejsce na podium, przypominajka.

Grupa artystyczna „Paka” także nie jest świeżynką w konkursie, przypominajka.

Jeśli natomiast chodzi o kabaret „Rzęzik” z Kielc, podejrzewam, że pod tą nazwą kryje się grupa, którą już znamy jako „Zezik„, bo przecież kto zabroni zmiany nazwy? Oprócz nazwy zmienił się także nieco skład grupy, który w 1990 roku był następujący: Paweł Chodun, Jarosław Bukowski, Andrzej Kudra, Jacek Kawarski, Zbigniew Skrzypczyk, Paweł Pająk.

W tym roku to tyle nowości, a czy następny przyniesie równie ciekawe odkrycia? Zapraszamy niebawem na kolejną część!

ANETA TABISZEWSKA

Literatura:
Andrzej Domagalski, Leszek Kwiatkowski, Kabaret w Polsce 1950-2000, Krakowska Fundacja Teatralna, Kraków 2015.
Kozłowska A., Magiczny świat kabaretu PAKA 1985-2001, Kraków, 2002.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s