Z wizytą u laureatów PAKI 1985-1994 [cz. VIII]

Z WIZYTĄ U LAUREATÓW PAKI 1985-1994

CZĘŚĆ VIII
PAKA 1992

paka92

W dzisiejszej części skupimy się na roku 1992. Jest to rok ważny, ponieważ dożywotnim konferansjerem zostaje Piotr Bałtroczyk. Przegląd przeżywa jednak kryzys, bowiem do konkursu zgłosiła się najmniejsza jak dotąd liczba kabaretów- tylko 7. Podobnie jak w poprzednich latach, w archiwach PAKI brak oficjalnej informacji na temat przyznanych nagród. Oczywiście znamy zwycięzców, ale niestety bez określenia miejsc, które zdobyli. I tak w 1992 roku nagrodę zdobyli kabarety: „Czyści jak łza”, „Koń Polski”, „Kabel”, „Paka”, „Kabaret z Uniwersytetu w Dniepropietrowsku” i „Potem”.

Kabaret „Czyści jak łza” z Olsztyna, powstał w 1975 roku w Toruniu. Założycielami byli studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – Marek „Maras” Markiewicz i bracia Wroniszewscy- Jan Kazimierz i Jaromir „Jaron” Hubert.  W czasach studenckich grupa wielokrotnie zmieniała nazwę, występowali m.in. jako „Kabaret Non Olet”, „Biobmersi” czy „Kciuk”. Żadna z tych nazw nie przetrwała długo i ostatecznie wrócili do „Czyści jak łza”, która wywodziła się początkowo z duetu gitarowo-fletowego. Tworzyli go Waldemar Kłusowski i Marek Markiewicz. Po ukończeniu studiów w 1980 roku członkowie podjęli pracę w Teatrze Lalek oraz zaangażowali się w projekt „Teatr w drodze”. Po kilku latach działalności zmienili nazwę na „Teatrzyk Piosenki Satyrycznej”, bowiem jak podkreślają artyści: Piosenka satyryczna, w którą można się zasłuchać i zapatrzeć jednocześnie, to nasza wizytówka. Kabaret specjalizuje się także w piosenkach literackich z nutką czarnego humoru i absurdu. Ponadto prezentują także swoje skecze, monologi i poezję satyryczną. Pod koniec lat 80. do kabaretu dołączają: Marek Trebiński i Elżbieta Grad-Cupriak. Od 1989 roku grupa zajęła się audycjami radiowymi w Radiu Olsztyn, są autorami m.in. takich audycji jak: „Radiowizja Lokalna”, „Radiowy Klub Akwarystów” czy „Krotochwile”.

Grupa artystyczna „Koń Polski” po chwili przerwy na podium wraca do gry. Z racji, że był już przez nas opisywany, przypominajka.

O kabarecie „Kabel” wiemy tyle, że pochodził z Gdańska, w skład grupy wchodzili: Tomasz Jura, Grzegorz Szlapa, Piotr Zawada, Ryszard Muszytowski oraz sekcja muzyczna Mieczysław Giedrojć z Bydgoszczy. Oprócz nagrody na PACE zdobyli także nagrodę publiczności na VIII Ostrołęckim Spotkaniu z Piosenką Kabaretową oraz I miejsce na Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry.

Grupa „Paka” była już przez nas opisywana w poprzednich częściach, przypominajka.

„Kabaret z Uniwersytetu w Dniepropietrowsku” to także nieznany twór. Posiadamy jedynie informację, że był patronatem dla kabaretu cywilnego „D.G.U”, w skład którego wchodzili: Grigorij Gelfer, Jewgienij Gienigin, Aleksander Konstatinow.

Na koniec kabaret „Potem”, który podobnie jak „Koń Polski” wraca na podium po przerwie, a że był już u nas omawiany,przypominajka.

Mimo braku oficjalnego werdyktu Jury, rok 1992 obfituje w trochę większą liczbę informacji na temat kabaretów niż w roku poprzednim. Pojawiły się nowe grupy artystyczne, ale „starzy wyjadacze” również nie dają za wygraną.
To tyle w dzisiejszej części. Zapraszamy na kolejną już niebawem!

ANETA TABISZEWSKA

Literatura:
Andrzej Domagalski, Leszek Kwiatkowski, Kabaret w Polsce 1950-2000, Krakowska Fundacja Teatralna, Kraków 2015.
Kozłowska A., Magiczny świat kabaretu PAKA 1985-2001, Kraków, 2002.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s