Retro-czar Ute [propozycja]

Retro-czar

Znalazłam ją przez przypadek. Szukałam czegoś o Edith Piaf, a może o Marlenie Dietrech? Nie pamiętam. Ale wiem, ze znalazłam znacznie więcej. Ute Lemper to niemiecka piosenkarka, która wykonuje piosenki obydwu wspomnianych pań i robi to znakomicie.

Już kilka razy o niej wspominałam, ale uznałam, że zasługuje na osobny tekst. Gdybym miała ją określić kilkoma słowami, powiedziałabym, że to współczesne wcielenie dawnego kabaretu. Oprócz piosenek Piaf i Dietrich piosenkarka wykonuje także utwory Bertolda Brechta czy Jacques’a Brela.

Ute jest również aktorką, grała w filmach, w musicalach, dubbingowała niemieckie wersje animacji Disneya. Jest wspaniałą interpretatorką, wkłada w wykonanie mnóstwo serca, utożsamia się szczególnie z bohaterkami utworów z repertuaru Edith Piaf i Marleny Dietrich. To z jej filmu o kabarecie tych pań dowiedziałam się o ich znajomości. Współpracujący z paryska diwą George Moustaki podarował jej piosenkę napisaną dla Piaf, której tamta nie zdążyła już wykonać.

Ute Lemper czuje się obywatelką świata, dobrze jej w wielkich miastach. Wspomniała kiedyś, że zarówno w Berlinie, jak i w Nowym Jorku czy w Paryżu czuje się u siebie. Sama w wielkim mieście. Poza niemieckim świetnie posługuje się angielskim i francuskim, utwory najczęściej wykonuje w oryginalnych językach. Nie boi się nowych aranżacji, ale często pozostaje blisko klasycznego wykonania. W jej wersjach pojawiają się elementy bigbandowe i jazzujące, zawsze jednak na pierwszym planie znajduje się interpretacja tekstu.

Tworzy kreację do każdego utworu, traktując go jak mini show. Każda piosenka to osobny spektakl, często inny kostium. Pracuje nad koncertami z choreografem, aranżerem. Szuka swoich sposobów wykonania.

Posiada niezwykle bogatą mimikę i potrafi przejść płynnie od rozpaczy do euforii, cały czas prezentując jedną postać. Zmusza widza do podążania za przedstawionym przez nią światem. Jest pewna siebie, ale podchodzi do interpretowanych utworów z ogromnym szacunkiem, równocześnie wydobywając ich kabaretowe smaczki. Nie zapomina o pochodzeniu tych piosenek.

Ute ożywia na scenie międzywojenny kabaret europejski. Polecam jej wykonania jako wstęp do dawnego kabaretu piosenki.

Przyznaję, że słabo znam jej niekabaretowe realizacje, ale te, o których wspomniałam są zachwycające. Jeśli macie ochotę wejść w świat Ute Lemper, polecam film In serach Of Cabaret.

PAULINA JARZĄBEK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s