Kabaretowo w Teatrze: Młynarski [przegląd]

kabaretowo-w-teatrze

Dzisiaj miała być druga część artykułu o kabarecie w teatrze. Zrobimy tu jednak takie małe Intermezzo i cały artykuł poświęcimy spektaklom teatralnym, które skupiają się wokół postaci i twórczości Wojciecha Młynarskiego. Będzie nam go brakować. Na szczęście mamy jego teksty.

Wojciech Młynarski, znany jako autor tekstów piosenek satyrycznych, lirycznych, śpiewanych felietonów oraz tłumacz, był także związany ze środowiskiem kabaretowym. Współtworzył kabaret Dreszczowiec, współpracował z Hybrydami, Dudkiem i Owcą. Szlagworty z jego piosenek żyją dzisiaj własnym życiem. Jego przekłady stanowiły podstawę polskich wersji zagranicznych musicali, Kabaret, Jesus Christ Superstar, czy Chicago. Znalazłam trzy spektakle, inspirowane twórczością tego poety piosenki, które na pewno warto byłoby zobaczyć.

Róbmy Swoje – piosenki Wojciecha Młynarskiego, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Scenariusz, reżyseria, kierownictwo muzyczne: Wojciech Borkowski

Występują: Julia Konarska, Joanna Kulig/Olga Sarzyńska, Katarzyna Ucherska, Krzysztof Gosztyła, Piotr Fronczewski, Sebastian Jasnoch, Tomasz Schuchardt

Spektakl złożony z piosenek do tekstów Wojciecha Młynarskiego, w taki sposób, aby ukazać podwójną naturę jego twórczości: z jednej strony bardzo subtelnej i lirycznej, z drugiej, ironicznej i zadziornej, komentującej bezlitośnie rzeczywistość.

Więcej o spektaklu: teatrateneum.pl

Trailer:

Młynarski obowiązkowo!, Teatr 6. Piętro, Warszawa

Reżyseria: Jacek Bończyk

Muzyka: Jerzy Derfel

Występują: Jacek Bończyk, Arkadiusz Brykalski, Anna Sroka-Hryń, Klementyna Umer, Wiktor Zborowski

Autorski spektakl Wojciecha Młynarskiego. Stworzył jego scenariusz, roztoczył nad nim opiekę artystyczną. Sam wybrał także aktorów. Ten spektakl określa się jako śpiewaną autobiografię autora. Poza stałą obsadą, pojawiają się tu także goście specjalni: Stanisława Celińska, Hanna Śleszyńska, Piotr Fronczewski, i inni. Teraz z pewnością to przedstawienie zyska na znaczeniu.

Więcej o spektaklu: teatr6pietro.pl/spektakle/mlynarski-obowiazkowo/

Relacja z premiery:

Młynarski plays Młynarski

Spektakl wyjątkowy, bo w interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego bierze udział jego syn, Jan, który wykonuje te utwory w duecie z Gabą Kulką. Ten muzyczny projekt swój początek miał w 2010 roku, kiedy to ukazała się płyta pod takim samym tytułem. Swoimi interpretacjami duet pokazuje, że do twórczości Młynarskiego można podchodzić na wiele sposobów, bo nadal jest ona bardzo aktualna. Każdy może odnaleźć swojego Młynarskiego.

Więcej o projekcie na stronie Och Teatru: ochteatr.com.pl/event-data/1757/mlynarski-plays-mlynarski-feat-gaba-kulka

Przykładowa interpretacja, Ogrzej mnie:

 

A żeby nie było, mimo wszystko, tak smutno, na osłodę urocze wykonanie Cukierków Jacques’a Brela w wersji Grzegorza Halamy:

A nam pozostaje już chyba tylko, zgodnie z zaleceniami Mistrza Młynarskiego, „robić swoje”.

PAULINA JARZĄBEK

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s