Kabaretowo w teatrze, część I [przegląd]

kabaretowo-w-teatrze

Pisałam już kiedyś o kabarecie w filmie i w książkach. A co byście powiedzieli na sztuki teatralne, inspirowane środowiskiem kabaretowym? Kiedy zaczęłam szukać takich spektakli, okazało się, że jest ich całkiem sporo. Więcej niż przypuszczałam. Sama widziałam jeden taki spektakl kilka lat temu, za to w znakomitej obsadzie Teatru Starego. Kto by pomyślał, że po latach będę tam wracać coraz częściej. Na pewno była to jedna z takich teatralnych wizyt, która pozytywnie zapisała się w mojej pamięci.

Po godzinie poszukiwań internetowych mogę zaprezentować Wam całkiem niezłą listę spektakli teatralnych, w których kabaret odgrywa niemałą rolę. Wybrałam dziesięć spektakli teatralnych, które wydały mi się najbardziej interesujące, i podzieliłam je na dwie części. Dzisiaj zaprezentuję pięć tytułów. Zapraszam.

Starsi Panowie Znów, Teatr  im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Spektakl opiera się na programach Kabaretu Starszych Panów i Jeszcze Starszych Panów. Zawiera dwadzieścia dwie piosenki i dziesięć scen dialogowych, które ułożono w spójną opowieść. W repertuarze spektaklu znalazły się nie tylko hity kabaretu Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, ale także te mniej znane utwory, w tym Ballada jarzynowa.

Reżyseria: Łukasz Fijał

Scenografia i kostiumy: Anna Łapińska

Występują: Matylda Baczyńska, Ewa Sąsiadek, Ireneusz Pastuszak, Kamil Urban, Piotr Niedojadło (fortepian)

Więcej o spektaklu: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/310

Trailer

Magiczne czasy kabaretu „Zielony Balonik”, Kabaret literacki NaTenCzas, Teatr  im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Ten sam teatr, jednak nieco inny rodzaj kabaretu. Liryzm Starszych Panów zastępują tutaj cięte słówka Boya-Żeleńskiego. Tarnowskich aktorów w tym repertuarze można czasem oglądać w Jamie Michalika, gdzie prezentują zielonobalonikowe numery. Co ciekawe, spektakl Magiczne czasy kabaretu „Zielony Balonik” jest częścią cyklu Kabaretu NaTenCzas.

Reżyser: Jerzy Pal

Aranżacje i kierownictwo muzyczne: Piotr Niedojadło

Scenariusz: Zina Zagner

Występują: Zina Zagner, Monika Wenta, Kamil Urban, Jerzy Pal i Piotr Niedojadło (akompaniament)

Więcej o spektaklu: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/394

Materiał z konferencji prasowej:

Anda, Teatr Polski im. Arnold Szyfmana w Warszawie

Spektakl muzyczny poświęcony Andzie Kitchmann: aktorce kabaretowej, dziennikarce, kompozytorce, śpiewaczce. Była pierwszą polską dyrygentką, czym budziła niemałe poruszenie w międzywojennej Warszawie. Pisała piosenki dla Poli Negri, Ordonki i innych. Występowała w warszawskich kabaretach: Miraż, Czarny Kot, czy Argus.  Po II wojnie światowej w Krakowie współtworzyła Kabaret Siedem Kotów. Jej utwory przypomina Ewa Makomska w zabawnym spektaklu poświęconym tej kobiecie-orkiestrze.

Więcej o spektaklu: http://www.teatrpolski.waw.pl/pl/spektakle/spektakle_w_repertuarze/?id_act=486

Trailer

Okupska śpiewa Brechta, Teatr Korez w Katowicach

W katowickim Teatrze Korez kolejna dama piosenki wykonująca repertuar kabaretowego twórcy. Tym razem niemieckiego. Elżbieta Okupska prezentuje swoje interpretacje songów Bertolda Brechta.

Autorzy muzyki: Kurt Weill, Paul Dessau

Tłumaczenie: Władysław Broniewski, Ewa Życieńska i Edmund Misiołek, Robert Stiller, Jacek St. Buras, Witold Wirpsza

Aranżacje: Jerzy Nowak

Akompaniament: Daniel Ruttar

Więcej o spektaklu: http://www.korez.art.pl/nowa/spektakle.php?id_spektakl=12

Sto lat kabaretu.. Krakowskie kabarety XX wieku, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie [spektakl archiwalny]

Absolutnie wspaniały spektakl Starego Teatru, który nie jest już niestety grany, a który sprawił mi ogromną radochę. Cieszę się, że mogłam go obejrzeć. Choć minęło wiele lat (premiera była w 2004 roku) pamiętam klimat tamtego przedstawienia. A właściwie trzech, bo spektakl poświęcono trzem krakowskim kabaretom: Zielonemu Balonikowi, Jamie Michalika i Piwnicy Pod Baranami. Jakże odmiennym i jak mocno się uzupełniającym.

Reżyseria: Mikołaj Grabowski, Krzysztof Materna, Stanisław Tym

Obsada: Dorota Pomykała, Dorota Segda, Małgorzata Hajewksa-Krzysztofik, Małgorzata Gałkowska, Katarzyna Gniewkowska, Beata Malczewska, Katarzyna Warnke, Anna Radwan, Sonia Bohosiewicz, Jerzy Święch, Jacek Romanowski, Tadeusz Huk, Leszek Piskorz, Juliusz Chrząstowski, Krzysztof Globisz, Błażej Peszek, Jakub Przebindowski, Jan Frycz, Zbigniew Józefczak, Zbigniew Ruciński, Piotr Cyrwus

Program ze spektaklu do pobrania po kliknięciu TUTAJ.

PAULINA JARZĄBEK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s