Małopolskie Festiwale Kabaretowe [cz. VIII]

Grafika

W dzisiejszej części cyklu idziemy, chyba bardziej by pasowało płyniemy, dalej w Małopolskę i zatrzymujemy się w Głogoczowie (powiat Myślenicki), gdzie odbywa się…

FOKA

Czyli Festiwal Okolicznych Kabaretów Amatorskich, odbywa się nieregularnie w Domu Kultury w Głogoczowie od 2014 roku. Tak więc, jest to zaledwie dwuletnia foczka. 😉 Pomysłodawcą FOKI jest Marcin Tylek, a organizatorem- Komitet Społeczny Głogoczów Razem. Główny cel tego wydarzenia jest bardzo szlachetny, bowiem festiwal ma za zadanie pomoc finansową osobom niepełnosprawnym, ale także i potrzebującym. Ma także inne poboczne cele, jak wypromowanie środowiskowych i niszowych kabaretów oraz po prostu dobrą zabawę publiczności, występujących, organizatorów.

1617395_504263443028031_832632674_o

Pierwsza edycja miała miejsce 1 marca 2014 roku. Wystąpili na niej: Stanisław Bisztyga- wykonał piosenki Andrzeja Waligórskiego, Kabaret Róbmy Swoje– połączył skecze z życia wzięte z humorystycznymi piosenkami oraz Formacja Ciotki z Pcimia, które pokazali problem niezrozumienia kobiet przez mężczyzn. Festiwal ten odniósł sukces, nie tylko pod względem wysokiego poziomu występów zaproszonych gwiazd, ale także pod względem hojności publiczności. Zebrano bowiem ponad 2 tysiące złotych na leczenie i rehabilitację młodej mieszkanki Głogoczowa- Karoliny. Jeśli chcecie się chociaż po części przenieść w klimat tej imprezy relacja telewizyjna do obejrzenia tutaj.

Druga wydanie FOKI odbyło się 6 listopada 2014 roku, wyjątkowo zmieniono miejsce na salę widowiskową Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach. Ponownie na scenie FOKI wystąpili: Stanisław Bisztyga oraz Kabaret Róbmy Swoje, dołączyli do nich Kabaret Niepoprawnych Optymistów i Kabaret 7 minut Po. Jak przeczytałam na jednej stronie po prostu ,,pozamiatali”. 😉 Tym razem udało się zebrać 3 600 zł. Pieniądze zostały przekazane na dofinansowanie domu dla jednej z rodzin, z gminy Wiśniowa.

Trzecia edycja miała miejsce 11 kwietnia 2015 roku, powrócono do Domu Kultury w Głogoczowie. Tym razem wystąpili: Zdzichó Uchacz- stand-uper, aktor i komik z Myślenic, Ścibor &Szpak, Kabaret 7 minut Po, tradycyjnie już można by powiedzieć- Kabaret Róbmy Swoje, który wcielił się także w rolę współorganizatora. Kwota jaką udało się zebrać podczas tej edycji przeszła najśmielsze oczekiwania. Uzbierano prawie 6 tysięcy złoty na wózek rehabilitacyjny dla Dominika.

10931651_711809535606753_6402122740348848466_o

Trzeba zaznaczyć, że grupy kabaretowe występujące na FOCE nie pobierają za nią gaży. Bynajmniej nie odjeżdżają z pustymi rękami, dostają od organizatorów konserwę rybną- jak wiadomo przysmak fok.

Cieszą mnie takie młode festiwale, bo uświadamiam sobie, że jest coraz większe zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Świat pędzi swoim zawrotnym tempem, a my zatrzymujemy się i idziemy na występ kabaretowy czy właśnie na taki charytatywny festiwal, by móc na żywo uczestniczyć w skeczach, bawić się, a przy okazji pomóc. Oby więcej takich inicjatyw!

ANETA TABISZEWSKA

Grafiki pochodzą ze strony: www.facebook.com/GlogoczowRazem/?fref=ts

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s