Małopolskie Festiwale Kabaretowe [cz. VII]

Grafika

W dzisiejszej części cyklu, opuszczamy Kraków i przenosimy się do Tarnowa, gdzie od 2012 roku odbywa się…

PAKADEMIA

Jest to Festiwal silnie związany ze wspomnianym już kiedyś Stowarzyszeniem Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA oraz z Tarnowskim Centrum Kultury, w którym odbywa się powyższa impreza. PAKAdemia kabaretu, czyli Tarnowski Festiwal Kabaretowy jest połączeniem eliminacji do Przeglądu PAKA z występem znanego kabaretu. Stowarzyszenie co roku stara się wybierać inne miasta na przesłuchania do konkursu, jednak Tarnów od lat pozostaje punktem niezmiennym na kabaretowej mapie Polski.

PAKAdemia swój początek ma w lutym 2012 roku. Wówczas wystąpili w części konkursowej: Świerszczychrząszcz, DNO, Czesuaf oraz Stand-uperzy: Kacper Ruciński i Paweł Reszela. Ponadto odbyły się warsztaty improwizacji kabaretowej z kabaretem PUK, wystawa aforyzmów Stanisława Jerzego Leca, wystawa prac Andrzeja Mleczki i spotkanie zarówno miłośników Pani Marii Czubaszek, jak i jej książki. Nie mogło także zabraknąć Wieczoru Komedii Improwizowanej z grupą AD HOC z gościnnym udziałem Pani Czubaszek. Natomiast gwiazdami pierwszej PAKAdemii byli: Łowcy.Band oraz Neo-Nówka.

PAKAdemia 1.jpg

II Tarnowski Festiwal Kabaretowy odbył się w lutym 2013 roku. Wiele źródeł podaje, że wtedy po raz pierwszy odbyły się regionalne eliminacje do Przeglądu PAKA. W części konkursowej wzięli udział: Kabarety Weźrzesz, 7 minut po, Z Konopi, Leyek, Zmarnowany Potencjał, Socratiron, Sam Kabaret, Grupa PANIE i PANOWIE oraz Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą. Pierwszego dnia trwania Festiwalu miała miejsce Noc Kabaretowa, na której wystąpili Kabaret Szarpanina, Michał Kempa (występ i prowadzenie całej imprezy), Kabaret K2 oraz Kabaret Smile. Drugi dzień należał do fanów improwizacji, bowiem na scenie wojowała grupa AD HOC ze swoim Wieczorem Komedii Improwizowanej. Kolejna dwa dni składały się na przesłuchania do Przeglądu PAKA.

III PAKAdemia odbyła się również w lutym 2014 roku. Wówczas odwrócono kolejność występów i przez pierwsze dwa dni odbywały się eliminacje, a kolejna trzy należały do Gwiazd sceny kabaretowej. W konkursie wzięli udział: Kazio Sponge, Sosiński Show, Kabaret Niepoprawnych Optymistów, Marcin Zbigniew Wojciech, Kabaret Leyek, Wojciech Pięta, Pan Ząbek, Kabaret Od Jutra, Kabaret Dajcie Spokój, Piotr Mozart Mocarski. Całość poprowadził Grzegorz Dolniak. Następnego dnia po eliminacjach, odbył się wernisaż wystawy rysunków satyrycznych Witolda Pazery pt. ,,Steki Pazery” oraz występ Laureata 29. PAKI- Kabaret 7 minut po. W czwarty dzień PAKAdemii wystąpił Kabaret PUK, a zakończenie całego Festiwalu zwieńczyła Noc Kabaretowa, na której wystąpili Kabaret Limo i Kabaret Inaczej.

IV Tarnowski Festiwal Kabaretowy miał miejsce w lutym 2015 roku. W tym roku organizatorzy postawili na muzykę i stand-up. Pierwszego dnia wystąpił Cezik & Klejnuty. Po 5 dniach odbyły się eliminacje do Przeglądu PAKA. Nie wiadomo dlaczego nastąpiła taka przerwa w Festiwalu. Może chodziło o niemożność zgrania ze sobą terminów występujących, a może organizatorzy stwierdzili, że Cezik ,,pozamiata” na scenie, że trzeba będzie zrobić dłuższą przerwę, by ludzie mogli dojść do siebie. 😉 Kolejny dzień należał do Stand-uperów: Tomasza Nowaczyka, Karola Kopca i Marcina Zbigniewa Wojciecha. IV Tarnowski Festiwal Kabaretowy zaczął się muzycznie i zakończył także muzycznie- Recitalem Kabaretowym Artura Andrusa- ,,Cyniczne Córy Zuruchu”.

pakademia4

V PAKAdemia odbyła się, podobnie jak w poprzednich edycjach, w lutym 2016 roku. Trwała przez dwa dni. Zaczęto eliminacjami do Przeglądu PAKA, na którym pojawili się: Grupa VACUUM, Adrian Piechuta, Kabaret A jak!, Marcin Zbigniew Wojciech, Kabaret Bez Próby, Kabaret Trąba zza Słonia. Całość poprowadziła Ewa Błachnio. Tegorocznym szybkim (patrząc na pozostałe edycje Festiwalu) zakończeniem był występ Laureatów ubiegłorocznej PAKI- Fair Play Crew oraz występ znanego satyryka Andrzeja Poniedzielskiego.

Moim zdaniem Tarnowski Festiwal Kabaretowy jest przydatny, ponieważ ludzie, którzy nie mogą przyjechać do Krakowa na Półfinały czy Finały PAKI, będą mogli zobaczyć przynajmniej jak wyglądają eliminacje. Po części poczują klimat, poznają specyfikę Przeglądu i być może PAKAdemia zachęci niektórych do wzięcia czynnego bądź biernego udziału w Przeglądzie PAKA. A może już zachęciła?

 

ANETA TABISZEWSKA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s