Z WIZYTĄ U LAUREATÓW PAKI 1985-1994
CZĘŚĆ IX
PAKA 1993
W dzisiejszej części będzie mowa o laureatach PAKI w 1993 roku. Po trzech latach braku oficjalnej informacji o przyznanych nagrodach, w tym roku można je znaleźć w archiwach PAKI.
GRAND PRIX: NIE PRZYZNANO
I MIEJSCE: KABARET AUTORSKI RAFAŁA KMITY
Powszechnie znana jako „Grupa Rafała Kmity” z Krakowa, założona w 1993 roku. W swoich występach wykorzystuje teatr, rewię i kabaret w jednym. Na początku działalności grupa nosiła nazwę „Zespół Downa – czyli Autorski Kabaret Rafała Kmity”, później, do 1997 roku działa jako „Quasi-Kabaret Rafała Kmity”. Zdobyli trzy razy z rzędu pierwsze miejsce na PACE, jak dotąd nie udało się to żadnemu kabaretowi. Ponadto wygrywali na każdych możliwych przeglądach. Stworzyli siedem spektakli, występując nie tylko w Polsce, ale również w Rosji, Austrii, Francji, Szwecji czy USA. Skład kabaretu nie jest stały. Założyciel grupy pisze scenariusz i pod niego dobiera artystów z krakowskich teatrów. Stali współpracownicy to m.in.: Sonia Bohosiewicz, Piotr Plewa, Arkadiusz Lipnicki, Grzegorz Kliś. Grupa istnieje do dziś i miewa się bardzo dobrze. Próbka twórczości do obejrzenia tu.
II MIEJSCE: KABARET RABCZUR
Niewiele wiemy o tym kabarecie. Początkowo zwany „Rabczurem”, powstał w 1992 roku w Rabce, a założycielem był Artur Ilgner. Grupa artystyczna pozwoliła wielu członkom postawić pierwsze kroki w stronę aktorskiej kariery. Dzięki kabaretowi możemy dziś podziwiać na dużym ekranie m.in. Jana Wieczorkowskiego czy Maćka Stuhra.
III MIEJSCE: KABARET FAJF
Ten twór artystyczny był już przez nas omawiany. Przypominajka.
Rok 1993 wniósł w świat kabaretu dwie nowe grupy artystyczne, z czego jedna z nich okazała się fenomenem na skalę światową.
Zapraszamy na kolejną, ostatnią już część tego cyklu!
ANETA TABISZEWSKA
Literatura:
Andrzej Domagalski, Leszek Kwiatkowski, Kabaret w Polsce 1950-2000, Krakowska Fundacja Teatralna, Kraków 2015.
Kozłowska A., Magiczny świat kabaretu PAKA 1985-2001, Kraków, 2002.
Pingback: Z wizytą u laureatów PAKI 1985-1994 [cz. X] | VERBUM NA POLU