Z wizytą u laureatów PAKI 1985-1994 [cz. VII]

Z WIZYTĄ U LAUREATÓW PAKI 1985-1994

CZĘŚĆ VII
PAKA 1991

paka91

W dzisiejszej części przyszedł czas na rok 1991, w którym pojawiło się trochę nowości. Pierwszą z nich była zmiana nazwy przeglądu, ze względu na upadek cenzury, wyeliminowano słowo „amatorski”. Drugą nową rzeczą były kilkuetapowe pojedynki, debiuty i premiery, z racji małej ilości nowych kabaretów.

Podobnie jak w ubiegłym roku w archiwach PAKI o werdykcie Jury ani słowa. Jak powszechnie wiadomo nic w przyrodzie nie ginie, więc znamy potencjalnych laureatów konkursu 1991 roku. Oto oni: Kabaret „Bez oparcia”, „Taki”, „Ergo”, „Potem”, „Wtyka”, „Chochla”, „Natenczas”.

O pierwszym z nich nie wiemy zbyt wiele, powstał w roku 1990, w Koszalinie, a w skład wchodzili: Bartosz Brzeskot, Maciej Majewski, Andrzej Talkowski, Grzegorz Halama, Krzysztof Szymanowski, Izabela Raszpunda. Bartosz Brzeskot związał się z „Grupą Rafała Kmity”, Andrzeja Talkowskiego można oglądać m.in. w Kabarecie „Kuzyni”, razem przygotowują przegląd „LUDZIK”. Grzegorz Halama obecnie występuje jako solista, wcześniej związany był np. z kabaretami „Zielone szkiełko” (m.in. Janusz Radek, Robert Kasprzycki) i „Hi-Fi” (z Darkiem Kamysem).

Kabaret „Taki” też nie pozostawił za sobą zadowalającej ilości informacji. Wiemy, że był z Poznania, a w składzie byli: Robert Cecko, Cezary Górski, Sławomir Frąckowiak, Rafał Piechota, Ernest Iwańczuk, Sławomir Stawny. Część z występujących w nim artsystów znajdziemy w składzie kabaretu „Afera”.

Grupa artystyczna „Ergo” oraz „Potem” była już przez nas omawiana w poprzednich częściach. Przypominajka.

Kabaret „Wtyka” ze Skarżysko-Kamienna, powstał w latach 80. W skład wchodzili: Dorota Gębska, Izabella Marecka, Agata Zdziech, Zenon Juchniewicz, Anna Kwiatkowska, Marek Bereza, Andrzej Szczerba, Marek Marecki. W roku 1987 byli związani z kieleckim Domem Kultury „Sabat”. Próbka twórczości do zobaczenia tutaj.

Kabaret „Chochla” z Lublina, działał w latach 1986-2001, a w skład wchodzili uczniowie Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego w Lublinie, m.in.: Maciej Dębowski , Adam Drozd, Artur Balwicki, Waldemar Dolecki, Marek Grzesiuk, Robert Gospodarek, Marzena Nowakowska, Anna Michalak, Wojciech Świeboda, Mariusz Puczyk. Opiekunami byli: Elżbieta Hasiak i Jan Bartosik.

Kabaret „Natenczas” z Radomia był młodą grupą, w skład której wchodziła młodzież licealna: Grzegorz Kowalczyk, Anna Chrost, Marek Modzelewski, Radek Nowak, Radek Salak, Zbigniew Minda, Jerzy Pałgan, Tomasz Szczepanowski, Artur Stępień.

Ze względu na małą ilość danych o laureatach przeglądu w 1991 roku, trudno jest o potwierdzone informacje o działalności ówczesnych kabaretów.

Zapraszamy na kolejną część!

ANETA TABISZEWSKA

Literatura:
Andrzej Domagalski, Leszek Kwiatkowski, Kabaret w Polsce 1950-2000, Krakowska Fundacja Teatralna, Kraków 2015.
Kozłowska A., Magiczny świat kabaretu PAKA 1985-2001, Kraków, 2002.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s