Krakowskie Akcenty Kabaretowe [cz. IX]

Kotki_ul.Gołębia

KRAKOWSKIE AKCENTY KABARETOWE

IX ZNANE POSTACIE

W całym cyklu brałyśmy na warsztat aktorów, artystów piosenki i teatru. W dzisiejszej części Krakowskich Akcentów Kabaretowych przyszedł czas na znane postacie.

Pierwszym połączeniem jakie znalazłyśmy jest Kabaret Paranienormalni ze skeczem parodiującym Roberta Makłowicza. Kucharz ten (bo chyba wszyscy wiedzą kim jest Makłowicz?) urodził się, dorastał i studiował w Krakowie. Wprost genialnym uwydatnieniem jego cech i gestów popisał się Igor Kwiatkowski.Skecz do zobaczenia tu.

Następnym przykładem jest postać profesora Politechniki Krakowskiej, Wiktora Zina. Studiował w Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie również później pracował. Był prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, potem zaczął pracę na Politechnice Krakowskiej. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Mimo, iż nie był rodowitym Krakusem, wpisał się znacząco w historię tego miasta. Kabaretem, który nawiązał w jednym ze skeczy do postaci profesora jest Kabaret Jurki, w roli głównej Wojtek Kamiński: klik. We wspomnianej scence Kabaret Jurki parodiuje program telewizyjny, Piórkiem i węglem, którego profesor Zin był autorem.

Ostatnim powiązaniem, ale jakże krakowskim jest postać Jana Pawła II, którego sylwetki nie będę przedstawiać, gdyż każdy Go zna (przynajmniej powinien). Kabaret Czesuaf luźno nawiązuje do naszego Papieża Polaka, poprzez skecz Pomniki Papieskie, do obejrzenia tutaj.

Tyle powiązań udało nam się przygotować do IX części cyklu. Tradycyjnie zapraszamy Was na kolejną, ostatnią już część cyklu Krakowskie Akcenty Kabaretowe za dwa tygodnie, a już dzisiaj do próby znalezienia własnych przykładów.

ANETA TABISZEWSKA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s