Krakowskie Akcenty Kabaretowe [cz VII]

Kotki_ul.Gołębia

KRAKOWSKIE AKCENTY KABARETOWE

VII ARTYŚCI PIOSENKI

W naszym cyklu o Krakowskich Akcentach Kabaretowych przyszła kolej na artystów piosenki, która w występach kabaretowych jest traktowana trochę po ,,macoszemu” i spychana na drugi plan.

Pierwszym powiązaniem jakie udało nam się znaleźć, jest utwór Grzegorza Turnaua, którego piosenkę parodiuje Maciej Stuhr (pisząc ten artykuł, wyobrażam sobie błysk w oku i mimowolny uśmiech, który maluje się na twarzy dziewczyn po przeczytaniu tego nazwiska, ale nie ma się czego wstydzić – też tak mam 😉 ) z nieistniejącego już Kabaretu ,,Po żarcie” (1995-1999). Nie ma chyba nic bardziej krakowskiego niż to połączenie. Bowiem, jak wiemy, zarówno Turnau jak i Stuhr są rodowitymi Krakusami. Ponadto wspomniana grupa artystyczna została założona przy Studenckim Centrum Kultury ,,Rotunda” przez wspomnianego wyżej Macieja (i znowu ten błysk i uśmiech). Parodię utworu znajdziecie tu.

Następnym przykładem jest krakowski ,,Kwartet Okazjonalny”, który w swojej twórczości posiada kilka piosenek związanych ze swoim rodowitym miastem. Są to m.in. parodie znanych muzyków Krakowa (m.in. Koniecznego, Sikorowskiego), w formie różnych stylizacji kolędy „Króluj dziecię” tegoż kabaretu. Możecie je znaleźć na płycie ,,Świąteczne klimaty”, wydanej przez PAKĘ. Mieli także okazję wystąpić z Turnauem, na Benefisie Andersa Bodegårda w Krakowie 2004 roku. Dla niewiedzących już wyjaśniam kim jest Anders Bodegård. Otóż jest on szwedzkim tłumaczem literatury polskiej i francuskiej, który przyjechał do Polski w 1981 roku, by uczyć języka szwedzkiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykonanie do posłuchania tutaj.

Łowcy.B i Zbigniew Wodecki- myślicie pewnie, że nie mają ze sobą nic wspólnego. A jednak zdarzyło im się razem wystąpić w jednym z odcinków ,,Dzięki Bogu już weekend”. Ci, którzy znają twórczość Kabaretu Łowcy.B, wiedzą, że chłopaki posiadają bujną wyobraźnię i mają pomysły, które nie przyszłyby do głowy normalnemu człowiekowi. Połączyli więc zadziwiającą historię królików ze Zbigniewem Wodeckim, twierdząc, że ten założył zespół ,,Rabbit Band” i tak oto powstało wspólne wykonanie z wyżej wymienionym artystą i wspomnianym kabaretem: klik. Z tej strony Wodeckiego nie znaliśmy.

Ostatnim powiązaniem jakie udało nam się znaleźć, są parodie Czesława Mozila (który po przyjeździe z Danii, zamieszkał na stałe w Krakowie) w wykonaniu Kabaretów ,,Chyba” oraz ,,Paranienormalni”. Obie grupy artystyczne wzięły na warsztat piosenkę ,,Maszynka do Świerkania”. W tych dwóch interpretacjach docenić należy Piotra Gumulca (Kabaret ,,Chyba”), który świetnie sparodiował Czesława. Niczym nie odstawał od Igora Kwiatkowskiego znanego z parodiowania piosenkarzy i piosenkarek. Te wykonania znajdziecie tu i tu.

To by było na tyle w dzisiejszej części Krakowskich Akcentów Kabaretowych, zachęcamy do szukania własnych połączeń kabaretowo-krakowskich i dzielenia się nimi. Zapraszamy także na kolejną część cyklu już za dwa tygodnie!

ANETA TABISZEWSKA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s