Krakowskie Akcenty Kabaretowe [cz. III]

Kotki_ul.Gołębia

KRAKOWSKIE AKCENTY KABARETOWE

III HISTORIA

Historia jest inspiracją filmów, książek, sztuk teatralnych, nic dziwnego, że po tę tematykę sięga również scena kabaretowa. Co prawda udało mi się dokopać tylko do kilku krakowskich historycznych akcentów kabaretowych, opartych na informacjach dotyczących konkretnych dat, wydarzeń czy postaci. Jednak w szerszej perspektywie historyczne nawiązania bywają podwaliną dla niezwykle atrakcyjnych produkcji kabaretowych. Wystarczy wspomnieć choćby „Historię świata…” i „Historię Polski według Kabaretu Moralnego Niepokoju”. Z tego drugiego programu pochodzą aż dwa skecze, które zahaczają dość bezpośrednio o krakowskie dzieje.

Pierwszy z nich opowiada o przysiędze Tadeusza Kościuszki na Krakowskim Rynku w 1794 roku. Z tego materiału dowiecie się m.in. dlaczego były problemy z wynajęciem Rynku i w związku z tym przełożono ją na 24 marca, oraz z jakim kompozytorem myliła Kościuszkę żona jednego z przyszłych powstańców. Skecz znajdziecie tutaj.

Mniej więcej tego samego okresu dotyczy też drugi skecz KMN z wymienonego programu, w którym spotyka się trzech zaborców, by porozmawiać o trzecim rozbiorze. Austriak beztrosko jeździ na nartach i opowiada, co Austriacy zrobili, żeby oszpecić Kraków. Zresztą, sprawdźcie sami. I co, Franciszek dał radę? 😉

W repertuarze Piwnicy Pod Baranami znalazła się zaś „Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, jednego z polskich władców, bywającego na wawelskim wzgórzu na długo przed wspomnianymi wyżej Austriakami. Sama historyjka przez swoją cudowność może i bardziej podchodzi pod dział legend niż faktów, jednak książę rzeczywiście się narodził, a to już konkret. Jak do tego doszło według Galla Anonima możecie posłuchać w wymienionej balladzie. Proponuję wykonanie klasyczne, Ewy Demarczyk, pierwszej interpretatorki, lub to, z którego ja ją poznałam, czyli Janusza Radka (również w przeszłości związanego z Piwnicą Pod Baranami, a także z kabaretem Zielone Szkiełko). Obydwa warte polecenia.

Może uda Wam się znaleźć więcej przykładów. Warto poszukać. Tak podana historia w niczym nie przypomina długich i nudnych list z datami, które trzeba było często wkuwać na lekcjach w szkole.

PAULINA JARZĄBEK

PS: Jeśli szukacie mniej standardowych prezentacji historycznych, sprawdźcie kanał na YT, Historia Bez Cenzury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s