Krakowskie Akcenty Kabaretowe [cz. II]

Kotki_ul.Gołębia

KRAKOWSKIE AKCENTY KABARETOWE
II LEGENDY I BAŚNIE

Kraków legendą stoi. Ba! Mam wrażenie, że każdy kamień i mur mógłby niejedno opowiedzieć. Może nie zawsze cenzuralnie, ale zawsze ciekawie. Zapraszamy na krótki przegląd kabaretowych cytatów ze zbiorów krakowskich legend.

Jednym z najpopularniejszych motywów w tej kategorii jest chyba Smok Wawelski. Teraz co prawda w mieście rządzi smog, ale kiedyś… Kiedyś było zupełnie inaczej. Smok Wawelski mógł wszystko. Taki średniowieczny mafiozo, z willą pod wzgórzem zamkowym. Jama nadal zaprasza w gościnę, a sam smok ochoczo poziewa ogniem nad Wisłą. A w kabarecie zaplątały się jego sceniczne wcielenia.

W „Bajkach dla potłuczonych” „ohydną tę poczwarę” sportretował kabaret Potem, twarzą Mirosława Gancarza. Portret był co prawda zbyt uroczy, by oddać rzeczywistość, ale na pewno ujął główne wątki legendy, w tym walecznego, ale i ubzdryngolonego szewczyka. Skecz możecie obejrzeć tutaj.

Również w bajkowy sposób opowiedział o Smoku Kabaret Młodych Panów, co możecie podejrzeć tutaj.

Grupa MoCarta wplotła muzyczną wariację na temat przygód Smoka Wawelskiego i Baltazara Gąbki do swojej krakowskiej wiązanki.

Po Smoku Wawelskim został posąg i jama, a po innej bohaterce krakowskich legend – kopiec. Mowa tu oczywiście o Wandzie, co nie chciała Niemca. Tę historię opowiedziała Formacja Chatelet przez pryzmat scen próbnych do filmu o tej tematyce.

Kabaret PUK podjął wątek kryminalno-detektywistyczny w skeczu o Tatarze i hejnaliście z programu „Czas Puka”. Przedawnienie? Nie w Polsce. Zachęcam do obejrzenia, o, tutaj, jeśli jeszcze tego nie widzieliście.

Na zakończenie pieśń o legendarnej Loli z Ludwinowa – królowej krakowskich przedmieść. Śpiewa, tańczy, recytuje Kabaret 7 minut Po, z pobliża Loli, bo z Podgórza: klik, klik.

Taki jest nasz wybór krakowskich akcentów kabaretowych zahaczających o mity i legendy królewskiego miasta. Polecamy poszukiwania indywidualne, i zapraszamy za dwa tygodnie na kolejny odcinek cyklu. Tym razem sięgniemy po fakty historyczne.

PAULINA JARZĄBEK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s